Klient, który nie potrafi połapać się bankowych ofertach funduszy inwestycyjnych, kredytów, lokat, kont nie jest pozostawiony sam sobie. Powinien skorzystać z porad doradcy finansowego. Jest to usługa płatna, ale pozwalająca na zdobycie potrzebnej wiedzy o produktach bankowych i ułatwiająca wybór opcji właściwej dla danej osoby.

Doradcy finansowi rozpoczynają współpracę z klientem od wysłuchania go i zdobycia zaufania.

Pomocnik finansowy – wybór kredytu

Rozumieją, że wybór kredytu na dużą sumę to trudna decyzja, która wymaga przeanalizowania wszystkich ofert pod kątem merytorycznym, a nie sloganowym i kilku dni na zastanowienie się. Doradcy finansowi przygotowują klienta do skorzystania z usługi kredytowej. Wybierają najlepszą ofertę, dopasowaną do potrzeb i możliwości klienta. Ostateczna decyzja należy do klienta. Aby porada była wartościowa powinien jej udzielić doradca niezależny od żadnego banku. Każdy bank ma swoich doradców finansowych, którzy przekonują do skorzystania z oferty konkretnego banku. Doradcy finansowi pomagają nie tylko przy wyborze kredytu, ale także w problemach ze spłatą pożyczki, czyszczeniu BIK-u. Doradcy finansowi przekonują, że na jakość procesu kredytowego wpływają: solidność, terminowość, przygotowanie merytoryczne osób w nim uczestniczących i ich wzajemna współpraca. Doradca finansowy przetłumaczy umowę kredytową na język rozumiały dla klienta, dzięki czemu podpisując umowę kredytobiorca będzie wiedział na jakie warunki wyraził zgodę.

Edukacja na kredyt

Wielu studentów, których nie stać na opłacenie studiów oraz kosztów życia w trakcie nauki, korzysta z kredytu studenckiego. Największą zaletą pożyczek dla osób uczących się jest dofinansowanie kredytów z budżetu państwa. Po za tym, oprocentowanie kredytu studenckiego nie jest wysokie, a okres spłaty rozpoczyna się dopiero po zakończeniu edukacji. Niestety nie każdy może skorzystać z tej formy dofinansowania. Możliwość uzyskania pożyczki zależy od wysokości dochodu na jedną osobę w rodzinie. W bieżącym roku górny próg tegoż dochodu wynosi 2500 zł. Określenie wymogów wydaje się nie do końca sprawiedliwe. Wielu studentów nie spełnia wymogów formalnych i nie kwalifikuje się do uzyskania kredytu, podczas gdy rzeczywista pomoc finansowa, której może udzielić rodzina jest niewielka. Reguły przyznawania kredytu powinny zostać ponownie przeanalizowane przy uwzględnieniu sytuacji dużej liczby pokrzywdzonych studentów. Kredyt studencki powinien stanowić wsparcie finansowe dla ludzi, którzy pragną się rozwijać, a jak dotąd nie spełnia on tego zadania w stu procentach.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja
Zobacz więcej w Finanse

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Kadry i płace – co warto wiedzieć?

Kadry i płace stanowią integralną część każdej firmy, niezależnie od jej rozmiaru i branży…