Bardzo dużo osób, które mają doświadczenie w szeroko rozumianej branży budowlanej jest zdecydowanych na to, aby spróbować własnych sił, jak przedsiębiorca. Założenie firmy budowlanej nie jest łatwe, wymaga również poważnych inwestycji w wyposażenie – niezbędne przecież do wykonywania wszystkich zleceń. Łatwiej na pewno będą miały osoby, które po godzinach wykonywały już zlecenia, jak również kupowały systematycznie np. narzędzia czy elektronarzędzia.

Branża budowlana jest bardzo dynamiczna i mimo rosnących kosztów prowadzenia działalności, jak również cen materiałów, stale się rozwija. To również jedna z nielicznych branż, które stale i bardzo mocno się rozwijają. Główną przyczyną jest oczywiście to, że w branży ciągle brakuje pracowników.

Założenie profesjonalnej firmy budowlanej zdecydowanie jest bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy realizować się, jako przedsiębiorca, mamy doświadczenie, wiemy jak wyceniać własną pracę i co najważniejsze – mamy klientów.

Jak założyć firmę budowlaną?

Pomijając wszystkie aspekty formalno-prawne, a więc złożenie wniosku w CEIDG, wybór odpowiedniej formy opodatkowania, złożenie dokumentów do urzędu skarbowego, musimy się do założenia firmy dobrze przygotować. Musimy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

– określenie dokładnego profilu firmy (typowo budowlana, wykończeniowa),
– sporządzenie kosztorysu,
– zakup odpowiedniej jakości narzędzi ręcznych, elektronarzędzi,
– zakup odzieży ochronne, artykułów BHP.

Ważną kwestią jest również określenie tego, czy nasza firma będzie firmą jednoosobową, ale korzystającą z pomocy zaprzyjaźnionych firm, które mogą pomagać w realizacji zlecenia, czy firmą, która będzie zatrudniać pracowników. Jeżeli decydujemy się na to, aby zatrudnić pracowników, czekają nas oczywiście dodatkowe prace.

Czy opłaca się założyć firmę budowlaną?

Założenie firmy pozwala znacznie więcej zarobić, niemniej jednak opłacalność firmy zależy od nas samych. Jeżeli kupimy odpowiednie wyposażenie, zainwestujemy w dobrej jakości narzędzia i elektronarzędzia, jak również zatrudnimy pracowników, którzy są kompetentni, mają wiedzę, potrafią wykonywać najróżniejsze zlecenia, firma będzie mogła przyjmować większe, bardziej atrakcyjne zlecenia, a tym samym takie zlecenia, które są więcej warte.

Zdecydowanie trzeba również wspomnieć o tym, jak ważne jest sprawne wykonywanie wszystkich zleceń. Im szybciej skończymy np. remont domu, tym większy zarobek.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja serwisu
Zobacz więcej w Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Jak przeprowadzana jest inspekcja pracy?

Inspekcja pracy pełni istotną rolę w ochronie praw pracowników i zapewnieniu bezpiecznych …