Bezpieczeństwo wiąże się nierozerwalnie z wieloma dziedzinami życia. Od ekonomii, przez medycynę, aż po politykę. Czy połączyć można ten kierunek również z architekturą? Oczywiście!
Bezpieczeństwo jest również bardzo ważnym czynnikiem podczas planowania przestrzennego miast. Przy tego typu planowaniu należy uwzględnić mnóstwo czynników, których poprawa zwiększy komfort oraz poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, jak i faktyczny stan bezpieczeństwa. Wdrażać można różnorodne metody np. monitoring w miejscach o dużym natężeniu ruchu (przystanki tramwajowe/autobusowe, galerie handlowe, place, rynki). Inną metodą jest kształtowanie naturalnych barier chroniących posesję.
Kształtowanie bezpiecznych przestrzeni
Po co stawiać ogromny mur lub ogrodzenie z ciężkich, dużych elementów wokół mieszkania/bloku/domu, skoro równie dobrze to zadanie spełni żywopłot. Ponadto, będzie on również pełnił funkcję terenu zielnego, redukował spaliny oraz metale ciężkie w powietrzu, pochłaniał hałas i urozmaicał teren mieszkalny. Nie należy również zapomnieć o mnóstwie innych czynników, jak np. redukcji miejsc, które powodują zjawiska kryminogenne lub są po prostu uciążliwe dla mieszkańców (dyskoteki, puby i bary o mało wiarygodnej renomie), rewitalizacji, renowacji bądź usuwaniu starych, nienadających się do zamieszkania bądź remontu budynków, rezygnacji z dużych i ogromnych budowli, które pogłębiają poczucie osamotnienia, strachu oraz klaustrofobii, dodatkowe oświetlenie na ulicach, w parkach, parkingach, kształtowanie architektury w sposób nie ułatwiający popełnienia przestępstw (np. rezygnacja z przedsionków i wnęk z drzwiami wejściowymi, w których można byłoby się schować, ukryć). Ten sektor bezpieczeństwa nie jest jeszcze w pełni wykorzystany, dlatego warto przyjrzeć się mu nie tylko przez wzgląd na własne bezpieczeństwo, ale również w celu założenia własnej działalności gospodarczej