Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfona. To sprzęt z którego korzystają nie tylko ludzie młodzi i w średnim wieku, ale także osoby starsze. W wielu przypadkach z powodzeniem jest w stanie zastąpić tradycyjny komputer. Telefon teraz nie służy już wyłącznie do wysyłania sms-ów i prowadzenia rozmów. Dzięki temu, że gwarantuje dostęp do internetu, można za jego pośrednictwem wysyłać maile, korzystać z mediów społecznościowych i przeglądać sieć. Z tego powodu, kiedy poprzedni model się zepsuje, większość użytkowników szuka sposobu na to, aby szybko kupić nowy smartfon. Jeżeli nie mają w danym momencie wystarczającej ilości gotówki, wówczas mogą wziąć go na raty. Czy to się opłaca i kto może skorzystać z takiej oferty? Podpowiadamy.

Kiedy warto kupić smartfon na raty?

Smarfton na kredyt warto wziąć wtedy, kiedy poprzedni model zepsuł się i w związku z tym zostaliśmy pozbawieni możliwości korzystania z jakiegokolwiek telefonu, a więc nie mamy kontaktu z rodziną i bliskimi, a dodatkowo nie dysponujemy wystarczającą ilością gotówki, aby jednorazowo zapłacić za nowy model. Smartfon na raty biorą również przedsiębiorcy, dla których to narzędzie pracy i jedyna możliwością kontaktu z potencjalnymi klientami.

Nie warto jednak decydować się na taki krok, jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością wolnej gotówki, by kupić nowy model, ponieważ raty często wiążą się z koniecznością oddania do instytucji, która nam ich udzieliła nierzadko znacznie większej kwoty niż cena telefonu. Żeby otrzymać smartfon na raty, należy mieć ze sobą dowód osobisty, a czasami dodatkowo zaświadczenie o zarobkach.

Kredyt gotówkowy na zakup smartfona

Smartfon na raty możemy kupić, korzystając z oferty sklepu lub też zaciągając kredyt gotówkowy w banku. Przyglądnijmy się bliżej tej drugiej opcji. Obecnie poszczególne instytucje oferują możliwość wzięcia pożyczki na dowolny cel, a więc bez problemu da się ją przeznaczyć właśnie na kupno nowego smartfona.

Należy jednak wiedzieć, że aby móc starać się o takie finansowanie od instytucji bankowej, bardzo ważna jest nasza zdolność kredytowa. Analitycy zanim zdecydują się na udzielenie nam kredytu, dokładnie sprawdzają wysokość osiąganych dochodów, wiek, wykształcenie, miejsce zatrudnienia, rodzaj umowy, ilość osób na utrzymaniu, a także inne pozostałe koszty comiesięczne. Jeżeli uznają, że nasze dochody po odjęciu wszystkich opłat związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, spłat innych kredytów czy kart kredytowych i innych stałych wydatków pozwalają nam na spłatę raty, wówczas najprawdopodobniej otrzymamy finansowanie.

Drugim aspektem, który decyduje o tym czy będziemy mogli otrzymać kredyt gotówkowy na smartfona, czy też nie, jest nasza historia kredytowa. Specjaliści sprawdzają więc najpopularniejsze bazy takie jak BIK, KRD, a także inne rejestry. Na ich podstawie są w stanie określić naszą wiarygodność i rzetelność. Jeżeli w takich bazach widnieją wpisy informujące o tym, że zalegaliśmy ze spłatą zobowiązania lub co gorsza, posiadamy zajęcie komornicze, wtedy bank nie udzieli nam finansowania.

Smartfon na raty — oferta sklepów RTV AGD i operatorów sieci

Wiele sklepów RTV AGD zarówno działających stacjonarnie jak i internetowo, oferuje możliwość wzięcia danego modelu telefonu na raty za pośrednictwem banku, z którym współpracują. Wówczas nie musimy udawać się specjalnie do placówki instytucji finansowej, tylko wszelkie formalności załatwiane są na miejscu lub online. Jest to dość wygodne rozwiązanie.

Warto jednak sprawdzić, czy w danej sytuacji jest opłacalne, a także jaka jest wysokość oprocentowania takiej pożyczki. Tutaj również musimy spełniać warunki takie jak w przypadku kredytu gotówkowego, a więc osiągać udokumentowany i stabilny dochód, a także legitymować się dobrą historią kredytową. Niektórzy operatorzy sieci komórkowych, w których salonach istnieje możliwość kupna nowego modelu telefonu, również oferują swoim klientom rozłożenie płatności na raty. Procedura ta jednak wygląda identycznie jak w przypadku banków.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja serwisu
Zobacz więcej w Finanse

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Jakie są obowiązki pracodawcy związane ze składkami ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pełni kluczową rolę w systemie zabezpieczenia społecz…