Firmy budowlane ze względu na specyfikę branży wiążącą się z wysokimi kosztami inwestycji i realizacji zleceń, a także odległymi terminami płatności nierzadko zmagają się z problemami finansowymi. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorstw, aby utrzymać płynność finansową decyduje się na skorzystanie z usługi jaką jest faktoring dla firm budowlanych. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Czym jest faktoring?

Faktoring jest to usługa, która proponowana jest przez firmy faktoringowe. Polega ona na tym, że przedsiębiorstwo korzystając z ich pomocy, otrzymuje od nich zgodną z wystawioną fakturą należność pomniejszoną o prowizję, dzięki czemu nie musi czekać na środki finansowe od swojego kontrahenta. Zleceniodawca z kolei w terminie płatności faktury przelewa należność na konto firmy faktoringowej. Rozwiązanie to gwarantuje otrzymanie niemal natychmiast określonej należności, co pozwala na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Jak działa faktoring dla firm budowlanych?

Faktoring dla firm budowlanych to usługa, dzięki której faktury z długim terminem płatności można zamienić na żywą gotówkę. Wykonując zlecenie dla swojego kontrahenta, zazwyczaj przedsiębiorstwa wystawiają fakturę VAT z odroczonym terminem płatności. Jeżeli zdecydują się na skorzystanie z usługi faktoringu, wówczas powinny przekazać ten dokument firmie faktoringowej, która wypłaci im zaliczkę pomniejszoną o swoją prowizję. Z kolei, kiedy upłynie termin płatności, klient powinien zapłacić wymagana kwotę wskazanej instytucji.

Dlaczego warto korzystać z faktoringu dla firm budowlanych?

Faktoring dla firm budowlanych to bardzo pomocna usługa, zarówno dla zleceniodawcy, który ma pewien czas na uregulowanie swoich należności, jak i zleceniobiorcy, który nie musi przez długi czas oczekiwać na zapłatę i może szybko otrzymać gotówkę potrzebną do uregulowania swoich bieżących zobowiązań.

Z usługi tej chętnie korzystają przedsiębiorstwa, które nie posiadają jeszcze zdolności i historii kredytowej, dlatego też nie mogą liczyć na przyznanie kredytu lub limitu debetowego. Dzięki faktoringowi mogą otrzymać środki potrzebne np. do inwestycji w lepszy sprzęt, narzędzia lub szkolenia pracowników.

Dodatkowo faktoring eliminuje zatory płatnicze, przez co płynność finansowa firmy pozostaje niezaburzona. Dzięki temu przedsiębiorca nigdy nie będzie musiał martwić się o to, czy będzie w stanie pokrywać własne zobowiązania i potrzeby finansowe przez to, że zbyt długo musi czekać na środki od kontrahentów.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja serwisu
Zobacz więcej w Finanse

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Kadry i płace – co warto wiedzieć?

Kadry i płace stanowią integralną część każdej firmy, niezależnie od jej rozmiaru i branży…