Epidemia koronawirusa i związane z tym mrożenie gospodarki wywołała globalny kryzys. Również na naszym krajowym podwórku wiele firm zawiesza swoją działalność, a inne tnąc koszty zapowiadają masowe zwolnienia pracowników. W tym czasie państwo zapowiada pakiety pomocowe, które ciągle są aktualizowane i mają przynieść pomoc polskim przedsiębiorcom. Jak państwo chce wspomóc rodzime firmy? Na jaką pomoc możemy liczyć, jako osoby prowadzące działalność gospodarczą?

Tarcza antykryzysowa

W ramach tarczy antykryzysowej, czyli pakietu rozwiązań, który został przygotowany przez polski rząd, pomoc skierowana do firm będzie oparta na kilku podstawowych filarach. Przede wszystkim rząd będzie działał w celu ochrony miejsc pracy, a także bezpieczeństwa finansowego pracowników. W dalszej kolejności celem rządu jest pomoc finansowa dla przedsiębiorców. Dodatkowo rząd zamierza wdrożyć działania z zakresu umocnienia naszego systemu finansowego, a także zaproponować szereg inwestycji publicznych. Można więc stwierdzić, że działania rządu mają za zadanie ustabilizować rozchwianą i zamrożoną polską gospodarkę, a następnie dać jej odpowiedni impuls do rozpoczęcia nowych inwestycji.

Pomoc dla firm w dobie epidemii

Na jaką więc konkretnie pomoc mogą liczyć polskie firmy – zarówno te małe, jak i wielkie przedsiębiorstwa? Najbardziej korzystną pomocą finansową państwa, jaką już otrzymali polscy przedsiębiorcy, jest zamrożenie obowiązku opłacania składek do ZUS. Firmy mogą się starać o zniesienie tego obowiązku na okres trzech miesięcy – za marzec kwiecień i maj. Dla wielu firm brak konieczności odprowadzania comiesięcznych składek do ZUS jest niewątpliwie sporą ulgą i może przynieść poprawę ich płynności finansowej w tak trudnych czasach.

W dalszej kolejności należy wspomnieć, że firmy mogą się starać o wypłatę tzw. postojowego w wysokości około 2000 zł. Pomoc ta kierowana jest zarówno do samozatrudnionych, jak i do przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników. Również takie świadczenie może przynieść znaczną poprawę płynności finansowej dla firm.

Kolejnym filarem pomocy dla przedsiębiorców jest również możliwość starania się o bezzwrotne pożyczki. Taka oferta obejmuje pożyczki do 5000 zł, które po trzech miesiącach mogą być umorzone, o ile dana firma dalej będzie prowadziła swoją działalność i powstrzyma się przed zwolnieniami pracowników.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja serwisu
Zobacz więcej w Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Jak przeprowadzana jest inspekcja pracy?

Inspekcja pracy pełni istotną rolę w ochronie praw pracowników i zapewnieniu bezpiecznych …