KPiR, czyli księga przychodów i rozchodów to bardzo ważna rzecz przy prowadzeniu przedsiębiorstwa będącego jednoosobową działalnością gospodarczą lub spółką jawną, partnerską bądź cywilną. Za jej pomocą firma rozlicza się z urzędem skarbowym. Prowadzenie jej potrafi być jednak dość czasochłonne dlatego zleca się to biurom finansowym.

Czym dokładnie jest księga przychodów i rozchodów?

Każde przedsiębiorstwo musi mieć podstawę do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Jednym z narzędzi skarbowych, które temu służy jest KPiR, czyli księga przychodów i rozchodów. Służy ona do prowadzenia bieżącej ewidencji księgowej poprzez księgowanie przychodów oraz wydatków firmy. Księga przychodów i rozchodów w Gliwicach, jak i w całej Polsce może być prowadzona przez zewnętrzną firmę.

Do rzeczy, które muszą się znaleźć w księdze przychodów i rozchodów zaliczamy przychody firmy, a także wydatki na zakup towarów handlowych czy też podstawowych materiałów, te przeznaczone na prowadzenie działalności, czy też koszty prac badawczo-rozwojowych. W księdze przychodów i rozchodów nie muszą się za to znaleźć takie rzeczy jak zaliczki, koszty inwestycji gdy jest ona realizowana, obrót opakowaniami zwrotnymi, a także wszelkiego rodzaju jednorazowa pomoc na rozpoczęcie działania taka jak dotacje z Unii Europejskiej, Urzędu Pracy, czy lokalnego samorządu.

Kto musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

Wedle prawa do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów są zobowiązane cztery typy przedsiębiorstw. Podstawa to jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie są z branży rolniczej nie są opodatkowane ryczałtem. Dodatkowo do prowadzenia KPiR prawnie zobowiązane są trzy typy spółek takie jak spółki jawne, cywilne oraz partnerskie. Trzeba jednak pamiętać, że księga przychodów i rozchodów to uproszczony rodzaj prowadzenia księgowości, więc gdy firma ma przychody przekraczające równowartość 1 200 000 euro musi ona rozpocząć prowadzenie pełnej księgowości.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja serwisu
Zobacz więcej w Finanse

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Kadry i płace – co warto wiedzieć?

Kadry i płace stanowią integralną część każdej firmy, niezależnie od jej rozmiaru i branży…