Wózek widłowy to pojazd używany w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Powinien on być dobrze dobrany pod względem pracy, jaką ma wykonywać. Niektóre wózki przystosowane są do pracy na zewnątrz, a niektóre nie. Dlatego właśnie dobór floty nie jest zawsze prosty. Należy pamiętać również o odpowiedniej eksploatacji pojazdu. Regularne serwisy zapewnią wózkowi dłuższą żywotność. Jednym z najważniejszych elementów eksploatacyjnych są opony. Należy je wybierać odpowiednio do pracy, którą wózek ma wykonywać. Wyróżnić można kilka rodzajów opon. Co warto wiedzieć o nich i pracy z nimi?

Rodzaje opon stosowanych w wózkach widłowych

Dobór opony do wózków widłowych jest kwestią bardzo istotną. Wyróżnić można kilka rodzajów opon stosowanych w wózkach widłowych. Do najpopularniejszych rodzajów należą opony pneumatyczne. Montuje się je na felgę, wraz z dętką. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim ciśnieniu. To, jakie ciśnienie ma panować w oponie, powinien przekazać producent opon. Ważne jest też to, że opony pneumatyczne dodatkowo dzielą się na dwa rodzaje – diagonalne i radialne. Te pierwsze charakteryzują się dużą stabilnością. Posiadają też dobra odporność, a utrzymanie trakcji przy tych oponach jest dosyć proste. Radialne opony z kolei zapewniają wyższy komfort jazdy i niskie opory. Charakteryzuje je też duża żywotność.

Innym rodzajem opon są opony superelastyczne. Wykorzystuje się je wtedy, gdy opony pneumatyczne narażone są na uszkodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że założenie takiej opony jest dosyć problematyczne. Wymagana jest tutaj specjalna prasa hydrauliczna. Dodatkowo ten rodzaj opon, pomimo dużej wytrzymałość ma dosyć słabą amortyzację.

Jaki rodzaj opony wybrać?

Przede wszystkim ważne jest znalezienie dobrego producenta, który oferuje części do sztaplarek. Dobrze jest go poinformować o tym, gdzie i w jakich warunkach pracować ma wózek widłowy. Jest to główne kryterium przy doborze opony. Jeżeli pożądana jest duża stabilność i komfort jazdy to warto postawić na opony pneumatyczne. Gdy te są jednak narażone na uszkodzenia, dobrym rozwiązaniem będą opony superelastyczne.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja serwisu
Zobacz więcej w Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Jak przeprowadzana jest inspekcja pracy?

Inspekcja pracy pełni istotną rolę w ochronie praw pracowników i zapewnieniu bezpiecznych …