Wielu młodych ludzi staje przed bardzo trudnym wyborem. Gdzie podjąć pracę po skończonych studiach? Czy wybrać dużą, międzynarodową korporację z bardzo rozbudowanymi działami? Czy może lepiej zatrudnić się w małej, lokalnej firmie?

Wszystko zależy od tego czego poszukujemy. Często w małej firmie nie będziemy mieli możliwość awansu czy rozwoju zawodowego, chyba, że jest to firma, która dopiero rozpoczyna swoją działalność, a w planach na przyszłość ma duży rozwój.

Duża korporacja czy mała firma – trudny wybór?

W korporacji już na samym wstępie dostaniemy wstępnie rozpisaną naszą ścieżkę kariery, gdzie możemy awansować, co osiągnąć, co musimy zrobić by to osiągnąć. Jednak praca w korporacji bywa bardzo stresująca, konkurencja jest bardzo duża, wystarczy jeden nasz błąd, potknięcie i już pracodawca może się nas pozbyć, bo na nasze miejsce czeka wielu kandydatów. Jeżeli nie będziemy odpowiednio efektywnie pracować od razu zostanie nam to wytknięte.

Jeżeli ktoś chcę wiele osiągnąć, awansować w strukturach i nie obawia się dużego stresu i pracy pod presją to korporacja na pewno będzie dobrym rozwiązaniem. Jednak jeżeli chcemy spokojnie pracować. Dostawać pensję na czas, nie mieć problemów i miłą atmosferę w pracy, taka bardziej kameralną, rodzinną to zdecydowanie lepiej poszukać sobie małej firmy w okolicy, która dobrze prosperuje i ma szanse na rozwój. Każdy musi znaleźć coś co lubi, a jeżeli jeszcze się nie wie co chce się robić, najlepiej jest popróbować. Może akurat znajdzie się coś co nam się spodoba i będzie nam sprawiało satysfakcję. Nie warto pracować w miejscu, gdzie będziemy się nudzić, a zadania będziemy wykonywać na siłę.

Praca w dużej korporacji

Wielu młodych ludzi wybiera na swoją przyszłość zawodową pracę w dużej korporacji. Praca w takim miejscu sprzyja zachowaniu anonimowości wśród współpracowników i stwarza możliwości szybkiego zarobienia pieniędzy. Od pracownika dużej firmy wymaga się dyspozycyjności, nie tylko punktualności i wypełniania poleceń, ale też przedstawiania własnych inicjatyw i gotowości do ciągłego rozwoju. Wiąże się to z koniecznością uczestnictwa w licznych szkoleniach i kursach, z odbywaniem częstych wyjazdów i zdobywaniem ciągle nowych kwalifikacji. Często oznacza to także potrzebę częstego kontaktu z potencjalnym klientem i przedstawiania sprzedawanego produktu albo posiadania orientacji w preferencjach współczesnych Polaków. W tym wykorzystuje się różne ankiety i badania opinii publicznej. W wielu przypadkach przynależność do dużej korporacji przestaje być tylko pracą zawodową, a staje się także stylem życia.

Wielogodzinna praca, przygotowywanie w domu nowych projektów i częste wyjazdy nie sprzyjają prowadzeniu życia rodzinnego. Często jedynymi znajomymi osób pracujących w korporacjach są koledzy z pracy, co do których jednak należy podchodzić z pewną dozą podejrzliwości i nie zawsze można czuć się swobodnie w ich obecności. Zdarza się, że po kolejnym spotkaniu towarzyskim do szefa dochodzą informacje dotyczące prywatnego życia jego pracowników, a nie każdemu odpowiada takie traktowanie. Dlatego zdarza się, że część pracowników po kilku latach spędzonych w korporacji odchodzi do mniejszych firm lub zakłada własny interes.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja
Zobacz więcej w Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Kiedy warto korzystać z outsourcingu obsługi prawnej w firmie?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, firmy coraz częściej szu…