Ostatnie miesiące zdecydowanie nie rozpieszczały nas pod względem finansowym. Światowe kryzysy, takie jak epidemia, czy szalejąca inflacja mocno nadszarpnęły równowagą wielu państw i trudno obecnie znaleźć miejsce, które nie odczułoby skutków tych wydarzeń. Niestety w ostatnim czasie nie ma wiele oznak, które zapowiadałyby poprawę sytuacji, więc o swoje finanse musimy zatroszczyć się samodzielnie. Jak to zrobić? Czy inwestowanie lub polisa na życie mogą być teraz dobrymi opcjami?

Przede wszystkim oszczędność!

Zanim przejdziemy do metod zabezpieczania naszego kapitału, takich jak polisa na życie czy lokata, warto zwrócić uwagę na jedną z najważniejszych rzeczy w kontekście ochrony naszego kapitału – oszczędzania. Chociaż ten temat bywa często lekceważony, to jest to duży błąd – nawet niewielkie oszczędności będą w stanie pomóc nam w kryzysowej sytuacji i zachować płynność finansów w gospodarstwie domowym.

Najlepszym wyjściem będzie poszukania oszczędności wszędzie tam, gdzie jest możliwe. Oczywiście nie mówimy tutaj o ciągłym odmawianiu sobie przyjemności, jednak w wielu przypadkach często kupujemy rzeczy, które nie są nam szczególnie potrzebne. Świadomość na ten temat można łatwo zbudować poprzez zbieranie paragonów – pod koniec miesiąca będziemy mogli dokładnie zobaczyć nasze wszystkie wydatki i uciąć te, które uznamy za nadprogramowe.

Inwestycje – czy aktualnie to dobry pomysł?

Zapewne większość z nas kojarzy ochronę swoich finansów z oszczędzaniem i inwestycjami. Czy ta druga opcja jest teraz dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę niestabilność obecnej sytuacji na świecie? Niestety, ale trudno będzie tutaj udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony inwestowanie podczas kryzysów może się okazać bardzo dobrym źródłem dochodów, ale z całą pewnością daleko mu do bezpieczeństwa, jakie może zapewnić chociażby polisa na życie.

Polisa na życie a trudne czasy – dlaczego teraz szczególnie warto ją mieć?

Jedną z ciekawszych opcji na zabezpieczenie swoich oszczędności może się okazać polisa na życie. To zdecydowanie bezpieczniejszy i pewniejszy sposób na gromadzenie swoich środków niż ich inwestowanie. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy właściwą polisę.

Żeby polisa na życie mogła nam służyć jako narzędzie do gromadzenia środków, musimy zdecydować się na ubezpieczenie z dodatkową opcją oszczędzania. W takiej sytuacji każda składka będzie dzielona na części – pewna kwota zapewni pokrycie kosztów prowadzenia polisy, natomiast pozostała trafi na dedykowane konto inwestycyjne.

Czy taka polisa na życie się opłaca? Zdecydowanie tak, szczególnie w obecnych czasach. Pamiętajmy, że oszczędzanie jest tutaj dodatkową opcją i jednocześnie zyskamy wszystkie profity ubezpieczenia. Te mogą się okazać naprawdę nieocenione, gdyż polisa na życie chroni nas nie tylko na wypadek śmierci, ale także na wypadek hospitalizacji czy nawet utraty pracy zarobkowej. To bardzo dobre narzędzie do zbudowania odpowiedniego poczucia bezpieczeństwa i pewności, które może nam pomóc przetrwać nadchodzące lata.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja serwisu
Zobacz więcej w Finanse

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Jakie są obowiązki pracodawcy związane ze składkami ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pełni kluczową rolę w systemie zabezpieczenia społecz…