W niemal każdym polskim domu Boże Narodzenie to magiczny czas pełen wzruszeń, miłości i bezcennych chwil spędzonych wspólnie z rodziną. Zanim nastaną te wyjątkowe dni niezliczoną ilość godzin musimy jednak poświęcić na przygotowania, niejednokrotnie z miernym skutkiem, a koszty zazwyczaj przerastają nasz miesięczny budżet, przez co pokutujemy w kolejnych miesiącach, ograniczając swoje jedzeniowe przyjemności. Co więc możemy zrobić, by święta w naszym domu były wyjątkowe, klimat niepowtarzalny, a mimo to wszystkie niezbędne czynności przebiegły szybko i (co ważniejsze) tanio?

1. Nie kupujmy zbędnych ozdób to częsty błąd ludzi pogrążonych w świątecznym szaleństwie zakupowym. Z okazji świąt sprzedawcy specjalnie dekorują sklepy, byśmy poczuli wyjątkowy nastrój zbliżających się dni, przez co gotowi jesteśmy kupić niemalże wszystko. Znacznie lepiej jest samemu przygotować świąteczne ozdoby, niejednokrotnie znacznie przewyższające jakością te kupne. W internecie można znaleźć wiele przydatnych porad jak wykonać oryginalne bombki, stroiki czy aniołki z masy solnej. Dzięki temu możemy sprawić przyjemność również naszym dzieciom, które z pewnością ucieszą się na myśl o lepieniu i wypiekaniu własnych wyrobów, a i odrobina kreatywnego myślenia z pewnością korzystnie wpłynie na ich rozwój. Kto wie, może odkryjemy w swoim domu następcę Michała Anioła?

Szukasz ciekawych inspiracji? Odwiedź: hurtownialuka.pl

2. Nie wydawajmy fortuny na prezenty. Książka fantasy dla fana Władcy Pierścieni jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż nowa konsola do gier. Każdemu dziecku jesteśmy w stanie zapewnić podarunek zgodny z jego zainteresowaniami, a mimo to w miarę tani. Wystarczy trzymać się zasady, by zachować umiar. Ponadto dobrym pomysłem jest złożenie się z innymi członkami rodziny na większy prezent, jeśli sami nie chcemy (lub nie możemy) przeznaczyć w tym celu pełnej kwoty.

3. Nie ulegajmy dzieciom w sklepie. Nieprzypadkowo przed świętami zabawki znajdują się niemal w każdym dziale supermarketu. Gdziekolwiek dziecko by nie spojrzało, wszędzie coś się błyszczy, rusza, zachęca do wypróbowania. Nie dajmy się oszukać sprzedawcom. Jeśli mamy wyjątkowo pomysłową pociechę, o tak wielkiej gamie zainteresowań, że „potrzebuje” do życia dosłownie wszystkiego… Nie dajmy się zwariować! Stwórzmy listę marzeń naszego dziecka i z niej wybierzmy to, co naszym zdaniem jest jego prawdziwym pragnieniem.

4. Podzielmy obowiązki. Jedna osoba to stanowczo za mało, by przygotować święta dla dziesięcioosobowego towarzystwa. Zaangażujmy w przygotowania wszystkich. Mama i teściowa mogą upiec ciasta i przywieźć je ze sobą, mąż może zrobić swoje ulubione mięsiwo, dzieci z pewnością przydadzą się w wykrajaniu pierników, sprzątaniu i ozdabianiu domu.

5. Zaplanujmy czas. Dla niektórych Boże Narodzenie to jedyna okazja do przebywania z całą rodziną. Wtedy właśnie wszyscy nasi bliscy stawiają się w komplecie na umówione miejsce. Warto przemyśleć wspólny czas, by spędzić go inaczej niż przed telewizorem. Wciąż możemy znaleźć wiele gier planszowych dla całej rodziny, choć jest to nieco zapomniana rozrywka. Wykażmy się kreatywnością i wymyślmy coś wyjątkowego!

6. Kolędy. Nie zapomnijmy o nastrojowej muzyce. Jeśli nie mamy własnego odtwarzacza lub płyty z kolędami nie musimy wydawać dodatkowych pieniędzy. Muzykę można odtworzyć z komputera z playlist dostępnych na bezpłatnych serwerach takich jak youtube. Tylko nie mów mi, że nie masz komputera, bo nie uwierzę!

5. Nie dajmy się zwariować. Pamiętajmy co tak naprawdę liczy się w święta. Na pewno głównym założeniem Bożego Narodzenia nie jest dwanaście potraw ani doskonale nakryty stół. Tak więc nie przejmujmy się, jeśli na podłodze została jakaś niedomyta plamka, choinka przedwcześnie łysieje, a zamiast pięćdziesięciu ciast mamy tylko dziesięć Niech to będzie czas przepełniony miłością i nadzieją na jeszcze lepszy Nowy Rok!

Zobacz także: http://www.elektroland.com.pl/jak-wydac-mniej-pieniedzy-na-prezenty/

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja
Zobacz więcej w Finanse

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Kadry i płace – co warto wiedzieć?

Kadry i płace stanowią integralną część każdej firmy, niezależnie od jej rozmiaru i branży…