Dzisiejszy świat nie jest zbyt dobrym miejscem do oszczędzania pieniędzy. Zewsząd wręcz atakują nas reklamy nowych produktów, które namawiają do zakupu jakiegoś przedmiotu w celu znacznej poprawy komfortu naszego życia. Jak w takich sytuacjach opierać się pokusie i aktywnie odkładać pieniądze, żeby móc wykorzystać zgromadzony kapitał w przyszłości? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule, więc zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto oszczędzać?

Na samym początku spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego warto oszczędzać pieniądze. Chociaż powodów, które mogą nas skłonić do regularnego odkładania części naszych funduszy, jest bardzo dużo, dzisiaj skupimy się głównie na dwóch.

Pierwszy z nich to możliwość zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać o tym, że nasze życie obfituje w różne nieprzewidziane scenariusze, które mogą skutecznie utrudnić nam życie. Wypadki, choroby, utrata pracy – niestety to wszystko może się przytrafić każdemu z nas. W takich chwilach przydaje się dobre towarzystwo ubezpieczeń i oferowana przez nie polisa na życie, jednak nawet jeśli jesteśmy ubezpieczeni, zdecydowanie warto dysponować swoim kapitałem na wypadek różnych losowych zdarzeń.

Drugim powodem, dla którego warto oszczędzać, jest podniesienie komfortu naszego życia. Stres to cichy zabójca, którego w dzisiejszych czasach raczej nie uda nam się wyeliminować w stu procentach. Jednakże możemy mu zapobiegać – odłożone środki na czarną godzinę są tutaj niezwykle pomocne.

Czym jest poduszka finansowa?

Pierwszym krokiem do skutecznego oszczędzania powinna być odpowiednio zbudowana poduszka finansowa. Są to pieniądze trzymane w jednym miejscu, które możemy użyć dopiero w określonej sytuacji. To, jaka będzie to sytuacja, ustalamy oczywiście my sami, jednak najczęściej będzie to utrata pracy lub choroba, czyli taka rzecz, która skutecznie pozbawi nas dochodów na jakiś czas. Nawet jeśli skorzystaliśmy z usług towarzystwa ubezpieczeń, zdecydowanie warto się zatroszczyć o dodatkowe zabezpieczenie, które pomoże nam przetrwać ten najtrudniejszy czas.

Jak wysoka powinna być kwota przeznaczona na poduszkę finansową? To bardzo indywidualna kwestia, która zależy od naszych zarobków oraz od tego, jak dużego poczucia bezpieczeństwa potrzebujemy. Niektórzy czują się dobrze z równowartością swoich trzymiesięcznych zarobków, dla innych może to być półroczna, lub roczna pensja – wszystko zależy od naszych potrzeb i tego, jak dużo uda nam się odłożyć.

Jak zacząć oszczędzać? Małe kwoty!

Poduszka finansowa może się okazać dla nas niezwykle korzystna i dosłownie może nas uratować w wielu sytuacjach. Jednak do jej zbudowania, jest niezbędne regularne oszczędzanie, które nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Jak oszczędzać pieniądze? Przede wszystkim, nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę. Chociaż wielu z nas chciałoby stworzyć ogromne zapasy pieniędzy w przeciągu kilku miesięcy, praktyka pokazuje, że nie jest to dobre rozwiązanie. Zdecydowanie ważniejsza jest tutaj regularność – nawet niewielkie kwoty odkładane każdego miesiąca, po jakimś czasie mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Towarzystwo ubezpieczeń i oszczędzanie – czy można oszczędzać przez polisę?

Jeśli mamy kłopot z regularnym odkładaniem pieniędzy, możemy poszukać odpowiedniego dla siebie produktu finansowego, który nam w tym pomoże. Jednym z nich może być ubezpieczenie na życie, oferowane przez towarzystwo ubezpieczeń. W jaki sposób można oszczędzać za pomocą polisy?

Oszczędzanie poprzez ubezpieczenie jest możliwe, kiedy wybierzemy polisę na życie z opcją oszczędzania. Jej działanie można porównać do połączenia klasycznego ubezpieczenia i lokaty bankowej. Ubezpieczony ma dostęp do wszystkich opcji, jakie zapewnia mu polisa towarzystwa ubezpieczeń. Jest chroniony na okoliczność wypadków, chorób czy innych nieprzyjemnych zdarzeń. Dodatkowo część pieniędzy przeznaczana na polisę trafia na osobne konto oszczędnościowe, z którego możemy je następnie wypłacić. Dobre towarzystwo ubezpieczeń zawsze da nam gwarancję, odnośnie kwoty, jaka znajdzie się na naszym koncie po zakończeniu trwania polisy. To świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy, zwłaszcza dla tych, którzy mają trudności z odkładaniem pieniędzy z każdej wypłaty.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja serwisu
Zobacz więcej w Finanse

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Kadry i płace – co warto wiedzieć?

Kadry i płace stanowią integralną część każdej firmy, niezależnie od jej rozmiaru i branży…