Dobrze dobrane konto w banku to cenne wsparcie dla każdego przedsiębiorcy. Nawet mała firma potrzebuje takiego rachunku, a im lepiej uda się dopasować konto do potrzeb przedsiębiorcy, tym lepiej.

Dlaczego konto w banku jest sprawą tak ważną? Bo to narzędzie, które pomaga sprawniej zarządzać firmowymi finansami i na bieżąco sprawować kontrolę nad stanem finansowym przedsiębiorstwa. Bankowość internetowa, oferowana przez większość znanych instytucji, jest obecnie tym rozwiązaniem, z którego mali przedsiębiorcy korzystają najchętniej. Dlaczego? Bo mogą oni cieszyć się dostępem do konta o każdej porze dnia i nocy, mogą też wykonywać przelewy wtedy, gdy akurat mają czas.

Banki dają też możliwość korzystania z takich narzędzi, dzięki którym mała firma może lepiej funkcjonować. Kontrola przychodów oraz wydatków, proste analizy – oto narzędzia, które w znacznym stopniu mogą ułatwić życie każdemu przedsiębiorcy. Dobre konto dla małych firm to jednocześnie niskie opłaty, dzięki czemu nawet mała firma może sobie pozwolić na prowadzenie rachunku, który usprawni w znacznym stopniu zarządzanie własną działalnością oraz firmowymi finansami.

Jak wybrać odpowiednie konto dla małej firmy? Jeśli prowadzimy własną, jedno osobową działalność gospodarczą, mamy bardzo duży wybór i bardzo szeroką ofertę rachunków firmowych, które są dostępne za pośrednictwem banków. Na co jednak warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego konta dla małej firmy? Przede wszystkim należy mieć na uwadze koszty związane z prowadzeniem takiego rachunku. Obecnie większość banków oferujących tego rodzaju konta, umożliwia bezpłatne założenie rachunku i brak opłat miesięcznych związanych z utrzymaniem rachunku (konto firmowe bez opłat miesięcznych). Musimy się jednak przygotować, że mogą na nas czekać inne opłaty związane z prowadzeniem rachunku. Mam tu na myśli choćby opłatę miesięczną za kartę płatniczą, wykonywanie przelewów internetowych czy wypłatę gotówki z bankomatu. Dlatego tak ważny jest wybór konta firmowego, które będzie kontem tanim w utrzymaniu. Aktualne zestawienie najtańszych kont firmowych znajdziecie pod poniższym linkiem – https://www.banki24.com.pl/najtansze-konto-bankowe-dla-firm/

Musimy zwrócić uwagę na to, by konto firmowe posiadało jak najmniej takich opłat. Możemy płacić miesięczną opłatę za kartę, ale w zamian wymagajmy tego, by wypłata gotówki z bankomatu były bezpłatna. Podobnie z przelewami – bank może naliczać nam opłaty za każde wysłanie przelewu internetowego do naszego kontrahenta, ale powinien zaoferować nam bezpłatne przelewy do ZUS i US. Nie bez znaczenia jest również możliwość pozyskania za pośrednictwem konta firmowego dodatkowych produktów dla małych firm jak np. kredyt odnawialny w koncie. Dzięki takiej opcji, dodatkowa gotówka może być w naszym zasięgu o każdej porze dnia i nocy. Jest to szczególnie pomocne rozwiązanie, jeśli nie posiadamy własnych środków na dodatkowe inwestycje czy choćby na nie planowane wydatki związane z prowadzoną działalnością.

Uzyskanie limitu w koncie czy kredytu odnawialnego, uzależnione jest głównie od wysokości uzyskiwanych przez nas dochodów. W zależności od wpływów, jakie uzyskujemy, bank może przyznać na określoną wysokość limitu. Na bardzo zbliżonych zasadach przyznawane są karty kredytowe dla firm. Ich główne zastosowanie to jednak transakcje bezgotówkowe, których możemy dokonywać zarówno w placówkach stacjonowanych, jak i dokonując płatności internetowych.


Autor: Michał Pakuła Banki24

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja
Zobacz więcej w Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Jak przeprowadzana jest inspekcja pracy?

Inspekcja pracy pełni istotną rolę w ochronie praw pracowników i zapewnieniu bezpiecznych …