Wiele osób, które są na etapie zakładania firmy, zastanawiają się jaki rodzaj księgowości wybrać, który będzie odpowiedni dla ich firmy i dla nich samych – by księgowość była jak najprostsza, jak najbardziej przejrzysta i byśmy radzili sobie samodzielnie z jej prowadzeniem na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej.

Podpowiadamy:

Dowiedzcie się jak szybko i prosto zacząć prowadzenie księgowości na własną rękę, w kilku naprawdę prostych krokach – nie musisz być znawcą, by się znać!

Na początek przygotuj odpowiedni dla siebie program księgowy do rozliczeń. Nie każdy bowiem rozliczać może akurat waszą działalność, więc wybierajcie rozważnie. Kiedy już będziecie mieć program, musicie odpowiednio go skonfigurować – co nie jest skomplikowane.

Musisz wystawiać faktury przychodowe. Każda faktura musi być oczywiście dodana do programu, który przygotowaliście sobie wcześniej. Pamiętaj o najważniejszym – o odpowiednich datach w dokumentach.

Pamiętaj o tym, by oznaczać składki ZUS jako zapłacone. 10 dnia każdego miesiąca kończy się termin zapłaty składek ZUS!

Zawsze rozlicz miesiąc – możecie to zrobić praktycznie kiedy chcecie, ale musi to być zrobione przed 20 dniem każdego miesiąca. To tego dnia dodajesz wszystkie koszty, płacisz podatki, zakładasz deklarację VAT i robisz wysyłkę JPK.

Jeśli nie czujecie się pewni, jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, to zastanówcie się nad innym rodzajem księgowości dla swojej działalności gospodarczej, chociażby równie taniej co prostej – księgowości internetowej. W sieci znajdziecie wiele podpowiedzi, artykułów, które wyjaśnią wam każdy rodzaj dostępnej księgowości, która będzie odpowiednia dla waszej działalności. Nie musicie niczego robić samodzielnie, jeśli chcecie się skupić tylko i wyłącznie na prowadzeniu firmy, na rozwijaniu biznesu, to nie warto „bawić się” w samodzielną księgowość, tylko zlecić to zadanie profesjonalistom.


Źródło: biuro księgowe Ochota

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja
Zobacz więcej w Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Jak przeprowadzana jest inspekcja pracy?

Inspekcja pracy pełni istotną rolę w ochronie praw pracowników i zapewnieniu bezpiecznych …