Kredyt na mieszkanie, pożyczka na wyposażenie kuchni czy też na wyjazd wakacyjny. Wielu Polaków ma zadłużenia w banku oraz instytucjach pozabankowych – parabankach. Jeśli także spłacasz kilka kredytów i pożyczek, sprawdź, w jaki sposób uporządkować swoje finanse, by łatwiej spłacać zobowiązania!
Kredyt lub pożyczkę można otrzymać bardzo prosto – teraz to możliwe również za pośrednictwem internetu. Łatwa dostępność pieniędzy przekłada się przy tym na większą skłonność do zadłużania.
W zaciąganiu kredytów oraz pożyczek nie ma nic złego, niemniej jednak warto wskazać, że takie zobowiązania zawsze powinny być efektem dokładnych przemyśleń poprzedzających podjęcie decyzji. W przeciwnym przypadku istnieje ryzyko pojawienia się problemów z uregulowaniem długu, co może prowadzić do jeszcze poważniejszych konsekwencji.
Zapisuj swoje wydatki – unikaj opóźnień w spłacie!
Osoby posiadające kredyty i pożyczki powinny przede wszystkim pamiętać o tym, aby zapisywać swoje zobowiązania i pamiętać o tym, by spłacać je terminowo. Nawet jeden dzień opóźnienia może wywołać nałożenie kary i przesłanie kosztownego monitu!
Terminy i wysokości spłaty kredytów i pożyczek można zapisywać w kalendarzu lub na telefonie. Wtedy można uniknąć sytuacji, gdy przeoczymy dzień spłaty.
Bardzo dobrym pomysłem może być także stworzenie domowego budżetu. Jego przygotowanie jest dzisiaj bardzo proste – można założyć go także z wykorzystaniem specjalnych aplikacji na telefon.
Zlecenie spłaty – opłaty spłacają się automatycznie
Dobrym sposobem dla zapominalskich może być skorzystanie z usługi zlecenia spłaty, którą oferuje obecnie praktycznie każdy bank. Można zlecić ją automatycznie – po zalogowaniu się na swój serwis transakcyjny.
Zlecenie spłaty stałej polega na automatycznym wysyłaniu przelewów na wskazany numer rachunku w określonych terminach, na przykład każdego piątego dnia miesiąca. W ten sposób kredyt czy pożyczka może spłacać się automatycznie – należy tylko zadbać o to, aby na rachunku znajdowała się odpowiednia ilość środków.
W sytuacji, gdy kredyt spłacany jest w banku, w którym kredytobiorca ma rachunek, wówczas jego splata także może odbywać się automatycznie. Środki pobierane są wtedy z rachunku bankowego klienta.
Kredyt konsolidacyjny – łatwiejsza spłata wielu pożyczek i kredytów
Dla osób, które mają obecnie dużo pożyczek i kredytów do spłaty, powstały kredyty konsolidacyjne. To specjalny rodzaj kredytów ułatwiających uregulowanie zadłużeń, który pozwala także na zmniejszenie wysokości raty przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłaty i łatwiejsze uregulowanie wszystkich zobowiązań.
Za pomocą kredytu konsolidacyjnego można spłacić poniższe rodzaje zadłużeń:
- pożyczki gotówkowe
- pożyczki ratalne
- kredyty samochodowe
- kredyty hipoteczne – na mieszkanie, dom
- karty kredytowe
- debety na kontach bankowych
Kredyt konsolidacyjny może być kredytem gotówkowym albo hipotecznym. W drugim przypadku zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na nieruchomości.
Uwaga na spiralę zadłużenia!
Jedną z konsekwencji problemów ze spłaty zadłużenia może być powstanie spirali długów, inaczej spirali zadłużenia. To wtedy zadłużona osoba zaczyna zaciągać coraz to nowe zobowiązania, by uregulować te obecne. W rezultacie długów jest tak dużo, że w końcu są one niemożliwe w spłacie.
Aby uniknąć takiej sytuacji, należy zawsze mądrze analizować swoją sytuację kredytową i nie zaciągać niepotrzebnych zobowiązań. W przypadku pojawienia się problemów ze spłatą warto rozważyć wzięcie kredytu konsolidacyjnego albo skontaktowanie się z pożyczkodawcą lub kredytodawcą w celu dokonania zmian w spłacie długu, na przykład wydłużenia okresu spłaty.
Więcej porad finansowych można znaleźć w serwisie internetowym: https://www.platnosciorange.pl/.