Konto bankowe, choć niezbędne do funkcjonowania we współczesnym świecie, jest produktem bankowym i podlega regułom handlowym. Banki zachęcają do zakładania kont poprzez kampanie reklamowe w mediach, na ulicy, w siedzibie banku i w internecie. Wybór konta bankowego jest zasadniczą decyzją życiową przekładającą się na sytuację finansową właściciela rachunku.

Zanim podejmie się decyzje o otwarciu konta bankowego powinno zastanowić się nad tym, czego oczekuje się od konta, policzyć ilość przelewów. Banki oferują część darmowych usług na koncie pod pewnymi warunkami, np.: wykonania określonej ilości transakcji kartą kredytową, posiadania wpływów w określonej wysokości.

Konto bankowe

Zgodnie z teorią bankowości konto osobiste służy do dysponowania środkami finansowymi, otrzymywania należności: pensji, emerytury, renty, stałych dochodów, typu: alimenty, stypendia, zasiłki. Konto osobiste służy również do regulowania zobowiązań. Do konta dołączona jest karta debetowa lub kredytowa.

Zasady korzystania z kart, tabelę opłat określa regulamin banku. Klient otrzymuje te informacje na umowie. Do karty można wykupić ubezpieczenie na wypadek kradzieży, zagubienia lub używania jej przez osobę nieuprawnioną. Klientom proponuje się dodatkowe ubezpieczenia, np.: ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe. Są to drogie usługi i z punktu wiedzenia korzystania z karty oraz innych usług bankowych są zbędne. Konta osobiste są przeznaczone dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej.

Oszczędności na koncie

Są sytuacje, w których bardzo przydałby się oszczędności, to znaczy jakieś dodatkowe środki na zaspokojenie nagłych potrzeb. Niestety, badania opinii klientów wskazują, że tylko niewielki procent Polaków ma na koncie oszczędności. Zdaniem klientów banki raczej zniechęcają do oszczędzania – procenty są niskie, kwoty na koncie oszczędnościowym małe, a sankcje za podjęcie wcześniej pieniędzy są dość wysokie – utrata odsetek. Reklamy kont z procentem od 2,4 do 4 nie kuszą potencjalnych oszczędzających.

Ludzie widzą dysproporcję między procentami kredytu (wysoki procent), a procentami dla konta oszczędnościowego (zbyt niski procent, aby skłonić do podjęcia niemałego wysiłku oszczędzania) Eksperci od rynków finansowych twierdzą, że przekonać do oszczędzania mogłyby odpowiedniej wielkości ulga podatkowa oraz odpis inwestycji długoterminowych od podstawy obliczenia podatku dochodowego. Banki przygotowały kilka propozycji dla oszczędzających. Mogą oni skorzystać z lokat bankowych, kont oszczędnościowych i obligacji. Nie jest emitowana kampania reklamowa, promująca systematyczne oszczędzanie wykonana na zasadzie reklamy społecznej. Banki starają się zachęcić widzą oglądających reklamy do oszczędzania. Banki oferują klientom systematycznie oszczędzające konto, w którym oprócz podstawowego oprocentowania , bank daje możliwość skorzystania z bonusowych odsetek przyznawanych za regularne wpłaty. Bonusowe odsetki to zaledwie 1,5% według stopy w stosunku rocznym.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja
Zobacz więcej w Finanse

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Kadry i płace – co warto wiedzieć?

Kadry i płace stanowią integralną część każdej firmy, niezależnie od jej rozmiaru i branży…