Limit zadłużenia to nieraz jedyna szansa, aby uchronić się przed zaciąganiem pożyczki gotówkowej i jeszcze większymi niż dotychczasowe, kłopotami finansowymi. Limity kredytów na rachunkach ROR nie są wielkością stałą, wynikającą z bankowej oferty.

Dla każdego klienta indywidualnie

Są dobierane dla każdego klienta indywidualnie i zależą od wielkości miesięcznych wpływów na konto. Można uzyskać limit zadłużenia do 6-krotności miesięcznych wpływów. Dla klientów z krótszą historią bankową limity zadłużenia są niższe. Warunkiem otrzymania limitu jest pozytywna opinia o koncie. Kredyt na rachunku ROR to stale dostępna i odnawialna linia kredytowa. Nie można przekroczyć przyznanego limitu. Kredyt odnawialny można wykorzystywać wielokrotnie, ponieważ spłata zmniejsza zadłużenie i odnawia limit dostępnych środków. Limit zadłużenia jest spłacany wraz z wpływem na konto i dlatego jest tańszy niż tradycyjny kredyt. Jest to opcja korzystna pod warunkiem, że wpływ pokryje kredyt. Jeżeli nie, to rosną odsetki i rachunek odnawialny staje się dość drogą usługą. Przed skorzystaniem z jakichkolwiek usług bankowych, klient ma obowiązek przeczytać regulamin. Podpisanie znajomości regulaminu jest równoznaczne z powstaniem zobowiązania prawnego. Jeżeli coś w regulaminie jest niezrozumiałe, pracownik banku ma obowiązek wyjaśnienia. Większość kłopotów klientów wynika z nieznajomości regulaminu. Wszystkie reklamacje uznawane są wtedy za bezpodstawne. Umowę przed podpisaniem należy dokładnie przeczytać.

Cele kredytów gotówkowych

Kredytobiorca bierze kredyt na konkretny cel. Nie lubią, kiedy pracownicy banku bądź innej instytucji kredytowej wypytują ich na jaki mają być przeznaczone pieniądze. Wiele osób odbiera takie pytanie jako przekroczenie kompetencji banku i naruszenie prawa do prywatności. Banki mają prawo pytać na jaki cel będą spożytkowane fundusze z kredytu, mają w swojej ofercie pożyczki na konkretny cel, np.: samochodową, mieszkaniową, czy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W ofercie kredytowej są również pożyczki przeznaczone na sfinansowanie dowolnego celu wyznaczonego przez klienta. Powodów zaciągania kredytu, zwłaszcza na większą sumę jest kilkadziesiąt. Do najczęstszych należą: kupno mieszkania, samochodu, konieczność leczenia i drogich leków lub zabiegów medycznych, spłata innych długów, wymiana sprzętu AGD/RTV lub mebli. Motywacja ubiegania się o kredyt powinna pozostać sprawą klienta. Dla banku powinno być istotne, czy dana osoba ma zdolność kredytową, udokumentowane dochody i pracę, z której może spłacać kredyt. Bank może sprawdzić historię kredytową klienta i na tej podstawie ocenić jego wiarygodność. Współczesny kredytobiorca ceni wysoką jakość obsługi, na którą składa się: szybka decyzja kredytowa, rzetelność, dyskrecja, miła obsługa i minimalizm papierkowy. Kredyt gotówkowy jest uznawany za bankowy produkt uniwersalny, ponieważ można z niego spłacić inne, mniejsze zobowiązania kredytowe, kupić samochód lub sfinansować rodzinną uroczystość.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja
Zobacz więcej w Finanse

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Kadry i płace – co warto wiedzieć?

Kadry i płace stanowią integralną część każdej firmy, niezależnie od jej rozmiaru i branży…