Życie potrafi zaskakiwać i nieraz stawia człowieka w trudnej sytuacji mentalnej i finansowej. Zdarzają się momenty, kiedy nagle potrzebuje się większych pieniędzy, a rachunek bankowy i portfel świecą pustkami. Wtedy pierwszą myślą jest pożyczka gotówkowe, o ile posiada się zdolność kredytową i spłaciło się poprzedni kredyt.
Pożyczka gotówkowa
Pożyczka na krótki czas ma poważne wady – jest wysoko oprocentowana i zawiera w sobie ukryte koszty. Najpopularniejsze koszty pożyczki to ubezpieczenie na wypadek utraty pracy i śmierci kredytobiorcy. Najlepiej nie dopuszczać do sytuacji, kiedy wzięcie kredytu gotówkowego jest koniecznością, ale niestety, czasami mimo najlepszych chęci, terminowego regulowania rachunków, zdarzają się sytuacje nagłe, wcześniej nieprzewidziane, np.: choroba w rodzinie, wypadek. Dla zapobiegliwych banki przygotowały propozycję limitu zadłużenia na koncie osobistym. Możliwość zadłużenia w formie kredytu w rachunku adresowana jest do posiadaczy konta w danym banku. Warunek – wpływy na rachunek muszą być stałe i pojawiać się tam od kilku miesięcy. Do otrzymania limitu zadłużenia konieczne jest udokumentowanie swojego zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia. Banki wymagają przedstawienia zaświadczenia o zarobkach. Limit zadłużenia przyznawany jest na rok z możliwością przedłużenia o ile klient nie ma problemów ze spłatą należności. Banki nie wymagają podania celu przeznaczenia pieniędzy. Limit zadłużenia powinien być traktowany jak koło ratunkowe i używany w nagłych sytuacjach.
Kredytowy rozsądek
Ekonomiści zauważyli, że branie kredytów stało się częścią codziennego życia. W końcu banki i firmy pozabankowe zachęcają do brania pożyczek na święta, wyprawkę szkolną, wakacje, zakup sprzętu, remont i na tysiące innych okazji. Niektóre rzeczy trudno kupić z pensji. Większość Polaków spłaca jakiś kredyt. Spora część żyje na kredyt zawarty na koncie lub karcie kredytowej. Kredyty są rodzajem umowy między bankiem i kredytobiorcą. Bank udostępnia określoną sumę na wyznaczony przez klienta cel. Klient zobowiązuje się, że spłaci kredyt wraz z odsetkami w określonym czasie w comiesięcznych, z góry ustalonych przez bank ratach. Kredyty konsumpcyjne mogą być udzielane przez banki na pokrycie przedsięwzięć nie związanych z działalnością gospodarczą. Tego typu zobowiązania są zaciągane na zakup nie za drogich dóbr trwałego użytku, np.: sprzętu AGD, komputera. Kredyty konsumpcyjne nie są ubezpieczone. Wynika to z niewielkiej sumy kredytu oraz stosunkowo wysokiego oprocentowania. Dla banków i parabanków to czysty zysk- klient oddaje znacznie więcej niż bierze. Błędem klientów jest branie po kilka kredytów konsumpcyjnych nie mając spłaconych poprzednich, przez co popadają w spiralę długów. Nie są w stanie spłacić wszystkich zobowiązań, ponieważ raty przekraczają możliwości domowego budżetu. Bankowcy od lat radzą, aby najpierw spłacić zaciągnięte kredyty, przeanalizować swoją sytuację finansową, a dopiero później myśleć o kolejnym kredycie. Niestety, kredytobiorcy nie słuchają dobrych rat i popadają w kłopoty.