Coraz więcej Polaków decyduje się na wykupienie dodatkowej polisy na życie. Wciąż wykrywa się choroby cywilizacyjne, mamy także świadomość, że nic nie trwa wiecznie. W każdej chwili może wydarzyć się coś, co może negatywnie wpłynąć nasze dotychczasowe życie, stąd potrzeba i świadomość zabezpieczenia swojej przyszłości. Istnieje wiele firm i ofert dających możliwość wykupienia polisy na życie. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru w tej kwestii.

Warianty polisy na życie

Ubezpieczenie na życie występuje w różnych wariantach. Polisa może pokrywać koszty związane z leczeniem nieszczęśliwych wypadków czy chorób. Wykupując odpowiednie pakiety, nie będziemy musieli martwić się o pieniądze na leki, rehabilitację czy ewentualne operacje. Można także wybrać warianty, które zabezpieczą przyszłość członków rodziny w razie śmierci ubezpieczonego. Firmy ubezpieczeniowe oferują także polisy oszczędnościowe, które w przyszłości wypłacane są w formie emerytury. Ubezpieczenia na życie mogą przybrać również formę posagową – jest to możliwość zabezpieczenia potomków. Dzięki niemu otrzymują oni zebrany kapitał po uzyskaniu odpowiedniego wieku.

Grupowe ubezpieczenie na życie

Przeznaczenie grupowego ubezpieczenia na życie jest takie samo jak indywidualnego. Wspomniane dwie opcje różnią się sposobem zawarcia umowy z ubezpieczycielem. Wariant indywidualny podpisywany jest bezpośrednio przez interesanta. W przypadku ubezpieczenia grupowego pośrednikiem staje się pracodawca, który musi załatwić wszelkie związane ze sprawą formalności. Aby wykupić grupowe ubezpieczenie na życie, wystarczy zgłosić się do pracodawcy i wypełnić odpowiednie formularze.

Grupowa a indywidualna polisa na życie

Każdy z wariantów ma swoje zalety i wady. W przypadku ubezpieczenia indywidualnego mamy możliwość dobrania pakietów idealnie do naszych potrzeb. To my decydujemy, jakie pakiety zostają włączone do naszej umowy. Koszty składek są jednak w tym przypadku większe, ponieważ im więcej dodatkowych wariantów umowy, tym więcej kolejnych należności dołączanych do składki. Tu należy jednak pamiętać, że większe składki równają się większemu odszkodowaniu. Analogicznie grupowe ubezpieczenie na życie będzie tańsze, ponieważ warianty umowy wyglądają tak samo dla wszystkich pracowników, a ubezpieczyciel jest skory do zniżek w przypadku zbiorowej polisy.

Jak wybrać ubezpieczenie na życie?

Istnieje wiele firm ubezpieczeniowych, które oferują najróżniejsze propozycje zawarcia ubezpieczenia na życie. Aby nie pogubić się w mnogości ofert i nie podjąć decyzji pochopnie, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które pozwolą nam wybrać opcję dla siebie. Poszukiwania powinniśmy zacząć przede wszystkim od określenia swoich potrzeb. Czy zależy nam na ochronie zdrowia, zabezpieczeniu rodziny w wypadku śmierci czy zebraniu kapitału, który posłuży nam na starość jako środki do życia?

Którą ofertę polisy wybrać?

Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki czas obejmuje polisa. Jeśli decydujemy się na wariant ochrony zdrowia, trzeba dokładnie sprawdzić, jakie choroby zostaną objęte ewentualnym odszkodowaniem. Istotna jest także kwota, na jaką ubezpieczymy nasze życie. To od niej zależy, w jakiej wysokości zostanie wypłacone zadośćuczynienie. Bardzo ważne są tu także wyłączenia odpowiedzialności. To one określają w umowie, jakie zdarzenia nie pozwolą na wypłatę odszkodowania. 

Ranking ubezpieczeń

W wyborze odpowiedniego ubezpieczenia na życie może pomóc ranking dostępnych ofert. Ułatwia on porównanie wariantów i wstępne wyselekcjonowanie interesujących nas możliwości. Z rankingów dowiadujemy się miedzy innymi o częstotliwości wpłacania składki, ich wielkości czy płatnych dodatkach do podstawowej umowy. Dzięki metodzie eliminacji otrzymujemy zestaw potencjalnych polis, które najbardziej spełniają nasze oczekiwania. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, można umówić się także z doradcą, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni nurtujące nas kwestie.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja
Zobacz więcej w Finanse

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Jakie są obowiązki pracodawcy związane ze składkami ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pełni kluczową rolę w systemie zabezpieczenia społecz…