Branża e-commerce przeżywa swój prawdziwy rozkwit, co w dużej mierze jest również wynikiem ostatnich wydarzeń związanych z pandemią, lockdownem i utrudnieniami, jakie ze sobą to przyniosło. Aktualnie coraz więcej sklepów, które jeszcze do niedawna funkcjonowały stacjonarnie, zostaje przeniesionych do Internetu. Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa nowoczesny magazynowy system WMS?

Czym jest system WMS?

Kluczowym elementem sukcesu każdego przedsiębiorstwa jest sprawne zarządzanie. O ile do zarządzania zasobami i procesami stosowane są nowoczesne systemy ERP, o tyle do zarządzania stanami magazynowymi oraz procesami logistycznymi wykorzystywane są systemy WMS, czyli magazynowe systemy informatyczne. Do czego dokładnie służy taki system WMS?

Tego typu systemy informatyczne stosowane są w różnego rodzaju magazynach i centrach logistycznych. Pozwalają one na szybką lokalizację towarów oraz kontrolę wszystkich procesów logistycznych na magazynie. Dzięki temu dokładnie wiadomo, co stało się z każdym produktem, jaki trafił do magazynu. Automatyzacja procesów za pośrednictwem nowoczesnych systemów informatycznych WMS umożliwia zatem pełną koordynację pracy magazynu i możliwość szybkiego skontrolowania stanów magazynowych, a tym samym również sprawnego planowania sprzedaży.

E-commerce

Zastosowanie WMS w sklepie internetowym

W przypadku e-commerce i sklepów online system WMS jest rozwiązaniem, które pozwala usprawnić i kontrolować wszystkie procesy związane z realizacją oraz wysyłką zamówień. Co najważniejsze, tego typu systemy można integrować z istniejącym oprogramowaniem-e-commerce.

Dzięki temu dane z magazynu i oferta e-sklepu są w stałej synchronizacji, co pozwala uniknąć problemów wynikających np. ze sprzedaży przedmiotów, których w danym momencie nie ma na magazynie. Kiedy warto zainwestować w system WMS?

Tego typu technologie najlepiej wprowadzać w sytuacji, kiedy ilość zamówień jest już na tyle duża, że pracownicy magazynu nie są w stanie ich zrealizować w ciągu 48 godzin. System WMS pozwoli usprawnić zarządzanie towarem znajdującym się w magazynie – przede wszystkim zmniejszy liczbę pomyłek, usprawni proces wysyłki i umożliwi przeprowadzenie szybkiej inwentaryzacji stanów magazynowych.

Co zyskujemy dzięki WMS w e-commerce?

Wykorzystanie systemów WMS w e-commerce może znacząco usprawnić organizację pracy sklepu internetowego, a przede wszystkim zwiększyć jego konkurencyjność na błyskawicznie rozwijającym się rynku. Klienci lubią otrzymywać zakupione produkty w jak najkrótszym czasie i bez zbędnych komplikacji.

Nowoczesny system WMS to narzędzie, które umożliwia dostarczenie klientowi zakupionego przedmiotu w jak najszybszym czasie. Bardzo często takie systemy integrowane są nie tylko z platformą sprzedażową, ale także z systemami kurierskimi i z firmowym oprogramowaniem ERP. Pozwala to na szybką wymianę informacji w czasie rzeczywistym pomiędzy wszystkimi systemami sklepu.

Dzięki temu można cały czas monitorować to, co dzieje się z towarem. A większość procedur związanych z wysyłką przedmiotów, takich jak zamówienie kuriera czy tworzenie listu przewozowego i etykiety dla przesyłki, generowane są automatycznie. W ten sposób e-sklep może zrealizować więcej zamówień, w znacznie krótszym czasie, przy minimalizacji ewentualnych pomyłek w trakcie kompletowania i wysyłania zakupionych przez klientów przedmiotów.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja serwisu
Zobacz więcej w Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Jak przeprowadzana jest inspekcja pracy?

Inspekcja pracy pełni istotną rolę w ochronie praw pracowników i zapewnieniu bezpiecznych …