Jedną z kluczowych kwestii, jakie musimy rozstrzygnąć przy zakładaniu biznesu stacjonarnego, jest wybór odpowiedniego lokalu pod daną działalność. A ten nie powinien być dziełem przypadku, tylko dokładnie przemyślaną decyzją. Czynniki determinujące wybór idealnego lokalu dla naszego biznesu to m.in. lokalizacja, cena, ale i stan prawny czy techniczny obiektu, który będzie miał znaczący wpływ na warunki prowadzenia działalności. Jak zatem wybrać lokal usługowy i czym się kierować w tej kwestii? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule na konkretnym przykładzie – czyli gabinecie kosmetycznym.

Lokalizacja, czyli punkt wyjścia dla biznesu stacjonarnego

Centrum miasta to miejsce żyjące przez cały dzień, skupiające na sobie całą uwagę ludzi. A zwłaszcza w śródmieściu większej miejscowości czujemy, że możemy znaleźć wszystko. Wobec tego nie bez powodu centrum miasta staje się wyborem wielu ludzi planujących rozpocząć stacjonarną działalność gospodarczą. Lokal usługowy położony w śródmieściu może nie należeć do najtańszych, jednak z pewnością umiejętne zarządzanie biznesem oraz odpowiednia promocja naszych usług potrafią w krótkim czasie sprawić, że zacznie do niego przybywać coraz więcej osób.

Z drugiej strony, także w miejscach znajdujących się dalej od centrum można z powodzeniem prowadzić i rozwijać gabinet kosmetyczny. Wystarczy, że dany obszar miejski zamieszkuje więcej osób zainteresowanych tego typu usługami, a sama lokalizacja jest dobrze skomunikowana za sprawą różnych, wygodnych połączeń transportu miejskiego. Prowadząc salon piękności w takim miejscu i oferując profesjonalne, popularne zabiegi, jak np. laser ipl, zapewniamy swoim klientom łatwiejszy, wygodniejszy dostęp do znanych i chętnie wybieranych usług. Podróż do centrum potrafi być o tyle przyjemniejsza, że większość mieszkańców danego miasta znajduje się w podobnej odległości od niego. Ale może nasi klienci tak naprawdę żyją w innym obszarze miejscowości? Może wolą odwiedzać nasz gabinet kosmetyczny w drodze z pracy, a nie specjalnie wybierać się do niego? Warto to wcześniej sprawdzić. Tego typu wiedza, w połączeniu z dogodną lokalizacją punktu usługowego to podstawy dotyczące wyboru odpowiedniego lokalu dla takiej działalności.

Bezpieczeństwo to Twój fundament

Chociaż poruszyliśmy kwestię bezpieczeństwa jako drugą w kolejności, to jednak trzeba dobitnie stwierdzić, że właśnie ono jest najważniejsze. Zarówno dla nas, jak i dla naszych pracowników. Dlatego nie tyle warto, co wręcz musimy zadbać o to, aby lokal spełniał warunki gabinetu kosmetycznego. Podejmując decyzję o założeniu salonu urody, pamiętajmy, że w tym celu należy spełnić wiele wymogów, choćby z uwagi na przepisy, jakimi kieruje się sanepid.

Do takich kryteriów zaliczają się między innymi:

• sposoby sterylizacji/dezynfekcji stanowiska pracy,

• miejsce składowania odpadów,

• rodzaj i utrzymywanie w czystości narzędzi oraz urządzeń wykorzystywanych w ramach świadczenia usług

• wyznaczenie pomieszczeń sanitarno-higienicznych.

Ta lista to zaledwie ułamek tego, co trzeba zapewnić jeszcze przed zaproszeniem pierwszego klienta w progi gabinetu kosmetycznego.

Kolejnym elementem, którego weryfikacja jest niezbędna i powinna odbyć się przy oględzinach potencjalnego miejsca usługowego, jest stan techniczny danego lokalu. Zawsze sprawdzajmy kondycję ścian i podłóg pod kątem pęknięć czy ubytków. Nawet jeśli miałoby to odbyć się pobieżnie – poddajmy ocenie stan elektryki oraz wody w pomieszczeniu (z uwagi na ewentualne wady, spięcia czy inne problemy, mogące przynieść kolejne koszty związane z wprowadzeniem działalności).

Zakup czy najem lokalu usługowego?

Najem ma jedną istotną zaletę – nie inwestuje się góry pieniędzy na samym starcie działalności, ponieważ płaci się za użytkowanie miejsca w rozliczeniu miesięcznym. To na pewno świetne rozwiązanie dla początkujących biznesów, jednak w miarę upływu czasu i wraz ze wzrostem zysków bywa tak, że korzystniejszym wyjściem okazuje się zakup nieruchomości.

Na zakup miejsca pod lokal usługowy możemy zdecydować się wówczas, gdy biznes funkcjonuje na tyle dobrze, że najem przestaje się już opłacać. Bycie właścicielem nieruchomości nieco bardziej otwiera możliwości na decyzyjność w naszym biznesie i możliwości rozwoju.

Podsumowując, bezpieczeństwo to punkt numer jeden każdego miejsca. Zawsze starajmy się wybierać takie miejsce, które nie wymaga od nas poważnych inwestycji na starcie. Lokalizacja również potrafi być kluczem do sukcesu lokalu usługowego. Im większe będzie natężenie ludzi w salonie czy gabinecie kosmetycznym, tym większa szansa, że kolejne osoby zainteresują się oferowanymi przez nas usługami.

To powinno Cię zainteresować: Aranżacja gabinetu kosmetycznego, czyli istotne kwestie przy urządzaniu wnętrza salonu usługowego 

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja serwisu
Zobacz więcej w Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Jak przeprowadzana jest inspekcja pracy?

Inspekcja pracy pełni istotną rolę w ochronie praw pracowników i zapewnieniu bezpiecznych …