Coraz więcej osób decyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Dzięki temu nie trzeba być zależnym od pracodawcy i można samemu decydować o czasie i rodzaju pracy. Wybierając rodzaj działalności, warto zastanowić się nad potrzebami i oczekiwaniami potencjalnych klientów. Jaki interes warto otworzyć? W ciągu ostatnich lat dużą popularność zyskują np. wypożyczalnie samochodów.

Jak otworzyć wypożyczalnię samochodów?

Działalność gospodarcza polegająca na wynajmie samochodów nie wymaga od właściciela specjalistycznego wykształcenia motoryzacyjnego, nie są wymagane również żadne zezwolenia. Otwierając firmę należy zastanowić się nad jej formą. Można zdecydować się np. na spółkę jawną, cywilną lub komandytową. Niezwykle ważny jest również wybór miejsca, w którym ma znajdować się siedziba firmy. Najlepiej, aby wypożyczalnia samochodów znajdowała się w dużym mieście, gdzie popyt na tego typu usługi jest o wiele większy niż np. w małych miasteczkach. W dużych aglomeracjach pozyskać bowiem można więcej klientów, funkcjonuje tam więcej firm, których pracownicy często korzystają z usług wynajmu pojazdu. Osoby prywatne także chętnie wypożyczają auta np. do przeprowadzek, wyjazdów rodzinnych lub z przyjaciółmi. Na początku należy stworzyć biznesplan, który będzie określał zasady działania firmy i koszty rozpoczęcia działalności.. W celu zakupu pojazdów można spróbować uzyskać dofinansowanie lub postarać się o kredyt, bądź leasing. Auta muszą być zadbane, w dobrym stanie technicznym, posiadać ważne przeglądy i ubezpieczenia. Oprócz tego warto zatrudnić kilku pracowników, którzy będą odpowiedzialni za obsługę klientów i ochronę. W pozyskaniu klientów z pewnością pomoże własna strona internetowa firmy. Będzie ona dobrą reklamą i ułatwi potencjalnym klientom kontakt oraz rezerwację pojazdów.

Wynajem samochodów

Wynajem auta – usługi różnego rodzaju

Tworząc biznesplan warto dokładnie zastanowić się nad tym, do jakiej grupy docelowej chcielibyśmy dotrzeć. Dzięki temu będzie można kupić odpowiednie samochody: osobowe, dostawcze lub luksusowe. Najpopularniejszymi rodzajami wynajmu są wypożyczenia pojazdów długoterminowe oraz na minuty. Wynajem samochodu na minuty zwykle jest korzystny zarówno dla klientów, jest i dla wypożyczalni. W tym przypadku bowiem koszt oparty jest o dokładne dane dotyczące przejazdu. Pod uwagę brana jest każda minuta jazdy, a także każdy przejechany kilometr, czas postoju oraz opłata za start.

Własna wypożyczalnia – czy to się opłaca?

Dobrze zorganizowana i wyposażona w wysokiej jakości pojazdy wypożyczalnia może stanowić bardzo dochodowy biznes. Popyt na tego typu usługi jest bowiem w naszym kraju coraz większy. Wielu klientów biznesowych, zamiast inwestować we własny transport, woli postawić na sprawdzoną i profesjonalną wypożyczalnię. Warto zatem przygotować elastyczną ofertę i zacząć zarabiać pieniądze na własny rachunek. Koszty włożone w rozpoczęcie działalności zwrócą się w niedługim czasie, a oferująca wysokiej jakości usługi firma, z pewnością szybko znajdzie stałych klientów.

Artykuł powstał we współpracy z Traficar – wynajem aut dla firm.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja serwisu
Zobacz więcej w Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Jak przeprowadzana jest inspekcja pracy?

Inspekcja pracy pełni istotną rolę w ochronie praw pracowników i zapewnieniu bezpiecznych …