Cechą determinującą możliwość zakupu mieszkania w dzisiejszych czasach jest przede wszystkim cena. Czyli po prostu, musimy wiedzieć czy stać nas na daną nieruchomość.

Najważniejsze to wyznaczyć maksymalną cenę jaką wraz z dodatkowymi kosztami możemy wydać na mieszkanie. Wydatki poniesione będą się różniły w zależności od tego czy chcemy zakupić mieszkanie gotowe do wprowadzenia, do drobnego remontu, wykończenia lub do całkowitej zmiany – od dewelopera czy z rynku wtórnego. Warto oszacować koszt remontu jaki poniesiemy i dodać go do ceny mieszkania. Ewentualny remont jest też dobrą kartą do negocjacji ceny mieszkania. W celu oszacowania kosztów remontu możemy poradzić się znajomego budowlańca lub udać się do sprawdzonej firmy remontowej. W koszty dodatkowe należy wpisać między innymi ewentualną prowizję dla pośrednika nieruchomości, podatek od czynności cywilnoprawnych, taksę notarialną czy koszt wpisu do księgi wieczystej. Warto też pomyśleć o drobniejszych wydatkach, które poniesiemy np. podłączenie złącza internetowego. Oczywiście nie musimy posiadać całej potrzebnej sumy w gotówce, w tym momencie przychodzą nam z pomocą różnego rodzaju instytucje finansowe. Jeżeli jesteśmy skłonni zdecydować się na skorzystanie z kredytu pod daną nieruchomość najlepiej udać się do doradcy finansowego, który bezpłatnie wyliczy nam naszą zdolność kredytową czyli kwotę jaką może nam użyczyć bank oraz wskaże jednostki, które udzielą nam kredytu na najlepszych warunkach. Należy jednak pamiętać, że musimy posiadać własny wkład finansowy, którego procent ustala bank oraz, że mieszkanie przy niespłacaniu rat może nam zostać odebrane. Bank wyśle również rzeczoznawcę, który zapozna się z wybraną przez nas nieruchomością i wyrazi opinię czy dana nieruchomość jest opłacalnym zabezpieczeniem dla danego banku. Nie zawsze jesteśmy w stanie kupić wymarzone lokum za gotówkę i nawet pomimo tego, iż kredyty hipoteczne są udzielane na coraz bardziej przystępnych warunkach, nie zawsze zdołamy otrzymać taki kredyt. W przypadku gdy nasze wymarzone mieszkanie jest poza naszym zasięgiem finansowym możemy wybrać jedną z dwóch opcji: odłożyć więcej oszczędności i kupić daną nieruchomość w późniejszym terminie lub też poszukać czegoś innego w bardziej przystępnej cenie.

Szukasz mieszkania inwestycyjnego? Odwiedź: https://baltickorona.pl/mieszkania-nad-morzem/

Kiedy wiemy już jaką kwotę możemy wydać na nasze mieszkanie musimy go po prostu poszukać. Przy wyborze mieszkania ważne jest sporządzenie listy cech, które to mieszkanie musi posiadać aby jak najbardziej nam odpowiadało.

Ważna jest lokalizacja: miasto oraz dzielnica w jakiej chcemy zamieszkać. Oczywiście możemy szukać w całym kraju, ale w większości przypadków decydującą kartą jest np. bliskość miejsca pracy, rodziny, dobrych szkół czy przedszkoli dla naszych dzieci. Jeżeli poruszamy się samochodami mamy szersze pole do popisu jeżeli chodzi o umiejscowienie wymarzonego lokum, jeżeli jednak poruszamy się wyłącznie komunikacją miejską musimy pomyśleć o jej dostępności w danym miejscu. Niektóre osoby cenią sobie bliskość centrum miasta, atrakcji turystycznych, rozrywek i życia towarzyskiego, dla innych ważny będzie spokój, cisza i kameralność obrzeży miasta.

Następnym ważnym punktem w poszukiwaniu mieszkania jest jego wielkość, ilość pokoi czy piętro, na którym chcemy zamieszkać. Dla jednych wygodniejszy będzie parter, dla innych bezpieczniejsze będzie np. trzecie piętro, a jeszcze dla innych ważne będą piękne widoki z dziesiątego piętra wieżowca. Na parterze nie będziemy nikomu tupać nad głową, a na ostatnim piętrze to nam nikt nie będzie hałasować nad głowami. W mieszkaniu środkowym sąsiadów będziemy mieć po każdej stronie w mieszkaniu rogowym będzie już ich mniej, wbrew pozorom, dla niektórych to bardzo istotny czynnik. Możemy wybrać elegancką i pełną wspomnień kamienice lub nowoczesny i wygodny, współczesny blok.

Należy też wziąć pod uwagę ekspozycję okienną, umiejscowienie lub brak balkonu czy tarasu, może mały ogródek przy mieszkaniu lub zamknięty dziedziniec czy dogodne miejsca parkingowe.

Istotną informacją są też koszty utrzymania danego lokum. Czynsz, koszty ogrzewania, cena za wodę, fundusz remontowy czy chociażby opłata za windę, osobę sprzątającą czy dozorcę lub ochronę budynku.

Jeśli przebrniemy przez całą listę pytań i rzetelnie odpowiemy sobie czego i gdzie szukamy o wiele łatwiej będzie nam znaleźć wymarzone lokum bez błądzenia po omacku, straty nerwów i czasu. Warto podpytać znajomych, ogłosić poszukiwania mieszkania na portalach społecznościowych i oczywiście przeszukiwać portale z nieruchomościami, strony firm pośredniczących w sprzedaży mieszkań, przeglądać biuletyny zarządców nieruchomościami, a później już tylko wybrać nasze wymarzone mieszkanie. Jeśli mamy taki luksus i nie szukamy mieszkania na już to warto poczekać i nie spieszyć się, w końcu nie raz jest to inwestycja na całe życie.

Zobacz więcej
Zobacz więcej od redakcja
Zobacz więcej w Nieruchomości

Dodaj komentarz

Sprawdż także

Jakie zalety ma profesjonalna zaginarka do blachy?

Blacha to materiał bardzo praktyczny, a przede wszystkim bardzo uniwersalny. Do jego obrób…