Praca w sektorze prywatnym jest dość ciekawym tematem. W zależności od tego, czy jest się pracownikiem czy pracodawcą inaczej patrzy się na prywatną działalność. Oczywiście można być i pracownikiem i właścicielem jednocześnie otwierając jednoosobową działalność gospodarczą.
Sektor prywatny wymaga przyjęcia na siebie większej odpowiedzialności za własny biznes. Nie jest to jedynie wykonywanie poleceń szefa, ale wymaga własnej inwencji twórczej.
Praca w sektorze prywatnym -być może zarabia się mniej
Pracownik w sektorze prywatnym być może zarabia mniej, ale za to właściciel może osiągnąć większe zyski. Potrzebne są jednak dodatkowe umiejętności i ciągłe rozwijanie swoich umiejętności. Umiejętność pozyskania nowych klientów jest kluczem do sukcesu. Jednak do tego trzeba być niezwykle komunikatywnym i posiadać umiejętności negocjatora. Owszem, to wszystko jest również ważne w pracy w sektorze publicznym, jednak z reguły ludzie dbają bardziej o własne niż o cudze pieniądze, biznesy. Dobre wykonywanie swoich obowiązków w sektorze publicznym wynika bardziej ze strachu o swoją posadę, niż z ambicji. Choć nie jest to regułą.
Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą wolą nie mieć chorobowego, rzadziej jeżdżą na wakacje. Jeśli jednak mają pracowników, którym ufają i wiedzą, że będą oni w stanie poprowadzić przez tydzień czy dwa tygodnie samodzielnie ten biznes, to mogą sobie pozwolić na wyjazd od czasu do czasu. Ponadto trzeba się borykać z ogromną biurokracją. Nie każdy ma do tego cierpliwość i głowę. Pracownicy tego sektora często zostają po godzinach w pracy.
Na własny rachunek
Są ludzie, którzy nie lubię kiedy ktoś nad nimi stoi, są też tacy ludzie, którzy bez tzw. bata nie wezmą się do roboty. Każdy woli coś innego. Jednak niektórzy decydują się założyć własną firmę. Będą mogli być szefem dla samego siebie, jednak jeżeli chcemy zatrudnić innych ludzi trzeba też umieć nimi zarządzać, co nie zawsze może być proste. Nie zawsze trafia się zgrany zespół, czasem są osoby bardzo konfliktowe, które psują całą atmosferę.
Jednak w pracy przede wszystkim należy pracować, a nie zawierać znajomości. Dlatego też przede wszystkim trzeba poszukiwać ludzi, którzy wprowadzą jakąś wartość dodaną do naszej firmy. Prowadzenie firmy to również wiele obowiązków i to nie tylko tych ściśle związanych z działalnością naszej firmy, ale także rozliczanie płac i podatków. Nie jest to proste zadania, ale może do tego wynająć firmę zewnętrzną lub poszukać osoby z doświadczeniem, która się tym zajmie i poprowadzi dokumentację naszej firmy.
W Polsce trzeba bardzo uważać, ponieważ przepisy są niezwykle zawiłe, a każdy urząd inaczej je interpretuje. Nie można też się z niczym spóźnić. Jednak jeżeli księgowość jest prowadzona na bieżąco to nie powinno być większych problemów. Prowadzenie własnej firmy to bardzo duża odpowiedzialność. Trzeba też mieć bardzo ciekawy pomysł by wybić się na bardzo konkurencyjnym rynku. Mając własną firmę nie ma się tak naprawdę wolnego. Raz jest lepiej, a raz gorzej, ale tak naprawdę cały czas się o tym myśli, co się dzieje w firmie, czy wszystko zostało złożone na czas.